Олеський замок

Неподалік Буська на високому пагорбі ось уже декілька століть стоїть могутній замок. Це, мабуть, найвідоміший замок серед туристів нашого регіону. Уже шість століть він є свідком історії. І хоча увесь час за нього йшла боротьба, Олеський замок повстав із руїн і «дожив» до наших днів.

Забігаючи наперед, слід відзначити, що величезну роботу провів, усім нам відомий, Борис Возницький над реконструкцією Олеського замку. Завдяки відданості улюбленій справі Героя України, Олеський замок є таким, який ми його бачимо сьогодні. Приємно, що частина історії розташована саме у Буському районі.

У стінах замку народився майбутній король Польщі Ян ІІІ Собеський. Саме завдяки його правлінню, замок в Олеську став королівською резиденцією. Існує навіть легенда, згідно якою, коли маленький король народжувався була сильна злива, та й ще татари нападали на замок. А коли повитуха поклала немовля на мармуровий стіл, вдарив грім, і стіл цей розколовся. Так з’явилась легенда, що народився незвичайний хлопчик.

За шість століть свого існування замок пережив і землетрус, і напади. Чималу шкоду завдали і самі власники, коли у стіні однієї із кімнат знайшли скарб. Після цього почалися пошуки і інших коштовностей, під час яких було розбито стіни з розписами, каміни та підлоги. А наприкінці XIX ст. Олеський замок перетворився на руїну. Лише у 1882 р. львів’яни на зібрані кошти викупили замок, який згодом було приведено до ладу. 

Стіни Олеського замку служили сільськогосподарською жіночою школою, а в радянські часи був тут і табір польських військовополонених, а під час Другої світової війни тут розміщувалися військові склади.

Тільки з 70-х років Олеський замок почали відновлювати. Зараз замок відноситься до Львівської галереї мистецтв. Цікавинкою Олеського замку є 42-метровий колодязь. Щоправда після землетрусу в 1883 році, наразі відкопано лише 25 метрів цього колодязя. Основною функцією колодязя було не лише отримати воду, але й подейкують, що тут є секретний хід на випадок облави. Але до нині цей хід знайдено не було.  

Словом, Олеський замок краще один раз побачити, аніж сто разів розказати! А незабаром Ви відчуєте, що Вас немов невидима сила притягує до цього замку знову і знову. Сподобається Вам також інтер’єр Олеського замку, його прекрасні зали та музей усередині.